17. 11. 2016

Listopad - 3. týden

Tento týden slaví celá Česká republika a také naši východní sousedé na Slovensku státní svátek DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII 17. listopadu. Připomínáme si dvě významné události českých dějin.
Tou první je Mezinárodní den studentstva - vedení Nacistického Německa rozhodlo v reakci na nepokoje spojené s pohřbem studenta Jana Opletala (student Lékařské fakulty Karlovy univerzity, který 11. 11. 1939 zemřel na následky střelby při protinacistické demontraci) uzavřít na tři roky české vysoké školy. V noci z 16. na 17. listopadu 1939 provedly nacistické bezpečností složky razie v Praze, Brně a Příbrami, zatkli devět studentů, které bez soudu popravili v Ruzyňských kasárnách. Poté převezli dalších několik set studentů do koncentračního tábora Sachsenhausen-Oranienburg, z nichž několik desítek útrapy KT nepřežilo. Po roce 1939 vyvíjel Ústřední svaz československého studentstva aktivní činnost v zahraničí, jejímž vyvrcholením byla londýnská schůze Mezinárodní studenstké rady v roce 1941, která vyhlásila tento den Mezinárodním dnem studentstva.

Druhá významná událost se odehrála o 50 let později, 17. listopadu 1989, kdy připomínka 50. výroční těchto nacistických razií přerostla v demonstraci proti komunistickému režimu. Několik stovek studentů pražských vysokých škol se sešlo na Albertově a tento dav postupně rostl až na několik desítek tisíc lidí. Část davu se vydala na Vyšehrad, poté neplánovaně do centra města. Policejní kordon na rozkaz dav zablokoval. Nejdříve byl zatarasen Most 1. máje, poté Národní třída a čelo davu bylo zastaveno. Následně došlo k uzavření ulic Mikulandské a Voršilské a tak se dav ocitl v uzavřeném prostoru mezi dvěma policejními kordony. Demonstrace pokračovala pokojně a nenásilně za provolávání hesel jako "Máme holé ruce" a účastníci ještě mohli demonstraci volně opustit. Přibližně ve čtvrt na devět policejní kordon začal prostor zhušťovat. Pořádkové jednotky začaly demonstrující surově bít obušky a přesto, že byli účastníci demonstrace vyzývání k rozchodu, jediné únikové cesty vedly skrz tzv. "uličky", kde byli demonstranti brutálně biti. Do hodiny byla demontrace tímto násilným způsobem rozptýlena, někteří účastníci byli zatčeni a i po rozehnání demonstrace docházelo ze strany pořádkových jednotek k napadání jednotlivců či skupinek přihlížejících. Touto událostí bylo nastartováno několikatýdenní období politických změn v Československu známé pod názvem "Sametová revoluce".

Žádné komentáře:

Okomentovat